Stop madspild – Fejlproducerede Italienske kødboller
4 bakker
kr. 353,00 kr. 156,00
Ikke på lager
Et nyt måltid her hos Halkær Ådal starter altid i vores egne køkkener derhjemme, hvor alle mål og fremgangsmåder bliver noteret når vi selv synes retten har en god kvalitet hvad angår smag og konsistens. Det næste skridt er at gennemgå opskriften, her i Halkær Ådals køkken i Løgstør. Vi sikrer at måltidet følger de næringsmæssige standarder vi har sat os, med udgangspunkt i de officielle kostråd. Derudover skal opskriften også kunne laves i langt større portioner end vi gør derhjemme. Og selvom man ville tro at opskriften blot skulle ganges op med de antal kuverter man nu skulle lave, er det i de fleste tilfælde ikke så sort og hvidt.
Vi starter derfor altid med en “lille” testproduktion på ca. 40 kuverter. Derefter bliver måltidet kvalitets-testet af vores personale. Hvis måltidet bliver godkendt, kommer det snarest derefter på menuen, men hvis vi må anerkende at måltidet stadig kræver lidt udviklingsarbejde, går vi tilbage til tegnebrættet og går hele processen igennem en gang til – eller indtil vi er tilfredse med måltidets kvalitet.
Henover juleferien har Edith f.eks. haft travlt med at prøve nogle nye opskrifter hjemme i sit egen køkken. Blandt andet måltidet Italienske kødboller.
Testproduktionen af de Italienske kødboller, viste at kødbollerne var lidt for pebrede og der gerne måtte være lidt mere sauce i bakken. Så den er for god til at den blot skulle ryge i skraldespanden, og der er for meget af de italienske kødboller for at vi selv kan spise os igennem den. Af denne årsag, vil vi tilbyde dig at bestille 4 bakker, sammen med dine andre varer, til en virkelig god pris.
Varedeklaration
Sådan fungerer det
Bestil, modtag og varm op. Nemt og lækkert.
1. Vælg den løsning, der bedst passer dine behov.
- Du kan bestille en økologisk måltidskasse i abonnement, hvor du selv bestemmer hvor mange personer kassen skal være til, og hvor ofte du vil have den leveret.
- Du kan lave enkelt køb af en prøvekasse. Du kan bestille så mange prøvekasser du har lyst til, men disse leveres blot efter bestilling og er derfor ikke en del af vores abonnementsordning.
- Du kan også samle din helt egen måltidskasse med måltider fra vores vælg-selv sortiment, der blot leveres en enkelt gang.
2. Vi tilbereder dine måltider, og portionsanretter.
- Vores dygtige køkkendamer laver det hele fra bunden af omhu og kærlighed. Dvs. at vi f.eks. koger vores eget fond, steger vores bøffer og deller i hånden og bager vores eget brød.
- Vi bruger kun de bedste økologiske råvarer, som købes så lokalt som muligt, og bruger derudover ingen tilsætningsstoffer.
- Måltiderne leveres færdigtilberedte, så det eneste du behøver at gøre er at varme måltidet op.
3. Du modtager din måltidskasse, og varmer måltiderne op.
- Xpressen leverer vores måltidskasser, og kommer tirsdage/onsdage mellem kl. 7-18.
- Du behøver ikke være hjemme for at tage imod din levering. Måltiderne er omhyggeligt pakket i en termokasse med tøris/isblok og kan sagtens holde sig frosne indtil om aftenen på leveringsdagen.
- Leveres i hele landet, med undtagelse af ikke brofaste øer.
Hold vægten oppe
“Hej og tak for svar. Jeg er meget glad for jeres mad, jeg holder stadig vægten, og det er, fordi jeg spiser hele portionen, der smager rigtig godt. Mvh “
– Ingrid G